116243

Három élmény – egy nap alatt Erdély csodái között

Erdély számos különleges és emlékezetes helyszínt kínál az odalátogatóknak. Ebben a cikkben három ilyen helyet mutatunk be: Bözödújfalut, a Kőrispataki Szalmakalap Múzeumot és a Jézus Szíve-kilátót.​

Bözödújfalu: Az Elárasztott Falu Emléke

Bözödújfalu egykor virágzó település volt Maros megyében, azonban a 1980-as évek végén a kommunista rezsim egy víztározó építése miatt elárasztotta a falut, lakóit pedig kitelepítették. A vízből sokáig kiemelkedő templomtorony a falurombolás szimbólumává vált, mígnem 2014-ben összeomlott. Azóta a templomot újjáépítették, és 2024 augusztusában felszentelték, hogy emléket állítson az egykori közösségnek és történetének.

Kőrispataki Szalmakalap Múzeum: A Hagyomány Őrzője

A Hargita megyei Kőrispatakon található Szalmakalap Múzeum 2001-ben nyitotta meg kapuit. A múzeum célja a szalmakalap-készítés hagyományának megőrzése és bemutatása. A kiállításon különböző kalaptípusok, készítési eszközök, valamint szalmából készült dísztárgyak és használati eszközök tekinthetők meg. A múzeum létrehozását Szőcs Lajos kezdeményezte, aki saját költségén vásárolt és újított fel egy hagyományos parasztházat a kiállítás számára.


Jézus Szíve-kilátó: Kilátás a Gordon-tetőről

A Hargita megyei Gordon-tetőn, Farkaslaka és Székelyszentlélek között található a 22 méter magas Jézus Szíve-kilátó, amely Kelet-Európa legmagasabb Jézus-szobra. A rozsdamentes acélból készült szobor belsejében csigalépcső vezet a fej részébe, ahonnan lenyűgöző panoráma nyílik a környező tájra. A kilátót 2011-ben állították fel, és 2013-ban avatták fel.

E három helyszín mindegyike különleges élményt nyújt az odalátogatóknak, legyen szó történelmi emlékezésről, hagyományőrzésről vagy természeti szépségekről.